Badanie ultrasonograficzne i jego rola w diagnostyce

ultrasonograf

Ultrasonografia to od wielu lat jedno z najważniejszych badań wykonywanych w diagnostyce chorób układu pokarmowego, narządów rodnych, a także w celu potwierdzenia prawidłowego przebiegu ciąży. To nieinwazyjne, w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta badanie, często bywa zalecane przez lekarzy wielu różnych specjalności, przede wszystkim ze względu na jego dużą wartość w procesie diagnozowania rozmaitych schorzeń.

Ultrasonografia to badanie wykorzystujące zastosowanie ultradźwięków do badania oraz obrazowania budowy tkanek narządów wewnętrznych. Badanie USG pozwala lekarzowi na stworzenie obrazu przekroju badanego narządu.

Ultrasonografia w trakcie ciąży

Badanie ultrasonograficzne, popularnie nazywane USG, jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w trakcie ciąży. Lekarze ginekolodzy wykonanie go przynajmniej trzy razy w trakcie ciąży, a jego głównym celem jest potwierdzenie wieku ciąży, ocena stanu i rozwoju anatomicznego płodu, a także wczesne wykrywanie wad rozwojowych oraz genetycznych. Badanie USG pozwala już na etapie życia płodowego wykryć wrodzone wady serca, ryzyko występowania wad genetycznych takich jak zespół Downa, a także określić płeć dziecka. Badanie ultrasonograficzne można wykonać w większości renomowanych gabinetów ginekologicznych w Warszawie, między innymi w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD.

USG narządów wewnętrznych

Badanie ultrasonograficzne dzięki zastosowaniu fal dźwiękowych pozwala na stworzenie obrazu narządów wewnętrznych, dzięki czemu pozwala na ocenę ich stanu oraz rozwoju schorzeń. Badanie ultrasonograficzne jest bardzo często zalecane pacjentom cierpiącym na problemy układu pokarmowego oraz narządów w jamie brzusznej: nerek, trzustki, śledziony, wątroby i innych. USG pomaga ocenić stan narządów w jamie brzusznej, także narządów rozrodczych. Stosowane jest między innymi w diagnostyce chorób macicy oraz przydatków.

Jednym z często wykonywanych rodzajów ultrasonografii jest badanie układu moczowego. Wykonuje się je zazwyczaj w celu doprecyzowania wyników badania moczu, a także w przypadku występowania bólu w okolicach podbrzusza i nadbrzusza, wyczuwalnych guzów, upośledzenia funkcjonowania nerek oraz przy podejrzeniu kamicy moczowej. Badanie pozwala wykryć schorzenia takie jak guzy i torbiele, a także występowanie złogów w przewodach moczowych i nieprawidłowości w budowie nerek.

Badanie ultrasonograficzne: na co zwrócić uwagę?

Przed wykonaniem badania USG warto sprawdzić, jakim rodzajem sprzętu dysponuje przychodnia, w której planujemy wizytę. Ważne aby ultrasonograf był nowy i utrzymany w dobrym stanie technicznym, a także posiadał odpowiednie certyfikaty. Nie bez znaczenia są także umiejętności lekarza, który przeprowadza badanie. Warto postawić na przychodnię, która zatrudnia profesjonalnych lekarzy z doświadczeniem w przeprowadzaniu USG, a także interpretowaniu jego wyników.

Od jakości nowoczesnego sprzętu, a także od umiejętności lekarza przeprowadzającego badanie, w dużej mierze zależy poprawny wynik ultrasonografii i jego wartość diagnostyczna. Zarówno doskonałej jakości sprzęt jak i lekarzy z wieloletnim doświadczeniem można znaleźć w Warszawie, w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting