Podstawowe informacje na temat szelek zabezpieczających, stosowanych w pracach wysokościowych

szelki zabezpieczające

Prace na wysokościach wymagają zastosowania profesjonalnego sprzętu, którego zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed skutkiem upadku z wysokości. Najważniejszym elementem wyposażenia pracownika wykonującego prace na dużych wysokościach są szelki zabezpieczające. Charakteryzuje je szereg parametrów, od których zależy zarówno bezpieczeństwo, jak też komfort pracy pracownika.

Materiał wykonania

Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości są najczęściej wykonane z poliamidu i poliestru. Ze względu na swoją rozciągliwość, materiał ten minimalizuje oddziaływanie sił na ciało człowieka i uniemożliwia powstawanie mikrourazów, charakterystycznych dla silnych przeciążeń.

Liczba punktów zaczepowych

Punkty zaczepowe to charakterystyczne zaciski, których zadaniem jest złączenie ze sobą poszczególnych elementów szelek wraz z liną utrzymującą pracownika na określonej wysokości. Zaciski dzięki swojej konstrukcji, są odporne na silne oddziaływanie mechaniczne w określonych przedziałach sił. Zwiększona liczba punktów zaczepowych pozwala na równomierne rozłożenie sił i przeciążeń, które oddziałują na na ciało człowieka zarówno podczas pracy na wysokości, jak również – podczas ewentualnego swobodnego spadku.

Tylny i przedni punkt zaczepowy

Obecność tylnego punktu zaczepowego jest szczególnie ważna w kontekście bezpieczeństwa pracownika. Najczęściej stanowią go dwa skrzyżowane ze sobą pod skosem pasy, które łączone są z liną za pomocą specjalnego, metalowego uchwytu. Jego półokrągły kształt sprawia, że jest on odporny na działanie bardzo dużych sił w znacznie większym stopniu, niż w przypadku uchwytu prostopadłego.

Regulacja pasa piersiowego i biodrowego

Ważną funkcją, którą winny charakteryzować się szelki zabezpieczające do pracy na wysokości są elementy regulujące obwód zarówno pasa piersiowego, jak również biodrowego i udowego. W przypadku szelek o prostej konstrukcji, możliwość regulacji obwodu dotyczy wyłącznie pasa piersiowego. Bardziej zaawansowane konstrukcje szelek, umożliwiają również podobną regulację na wysokości bioder.

Z kolei najbardziej zaawansowane typy szelek zabezpieczających do pracy na wysokości posiadają dodatkową regulację w pasie udowym. Są to jednak konstrukcje kosztowne i rzadko spotykane.

Tutaj można znaleźć szelki do pracy na wysokości – Narzedziak24.pl

Osłona

Część szelek przeznaczonych do prac na wysokościach posiada opcjonalnie dodatkową, miękką osłonę, której celem jest ochrona pleców pracownika przed ewentualnymi przetarciami. Są one generowane na wskutek ruchów poziomych szelek, względem ciała pracownika i po pewnym czasie wywołują bardzo silny dyskomfort.

Dzięki zastosowaniu miękkiego oparcia, plecy są wyraźnie chronione przed wspomnianymi urazami. Osłona ta jest stosowana głównie w szelkach o bardziej skomplikowanej konstrukcji i znacznie szerszej funkcjonalności.

Powyższe parametry to wyłącznie niektóre z tych, które są podawane przez producentów w Karcie Użytkowania i Przeglądów Technicznych.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting