Łazienka ekologiczna

lazienka

Na czym polega projektowanie i urządzanie łazienki ekologicznej? Niekoniecznie na rodzaju materiałów wykorzystanych choćby do wykładania ścian lub podłóg. W tym wypadku idzie przede wszystkim o oszczędność wody i zminimalizowanie zużycia toksycznych chemikaliów między innymi do konserwacji urządzeń.

Oszczędzanie wody

Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie perlatora, czyli nakładki umieszczanej na przykład przy ujściu kranowej wlewki. Jest to rodzaj sitka, które wizualnie poszerza strumień wody, jednak woda napełnia się przez to powietrzem. Dzięki odpowiednim perlatorom możemy zaoszczędzić od 15 do 60 proc. wody. Pamiętajmy jednocześnie, że krany wannowe potrzebują perlatora o większej przepustowości, byśmy zbyt długo nie czekali na napełnienie wanny wodą, by ta zbyt wcześnie nie ostygła.

Perlator jednocześnie zatrzymuje część zanieczyszczeń, co niestety wiąże się z tym, że czasem się zatyka, chociaż wtedy po wykręceniu czasem wystarczy go tylko ostukać. Perlatory z powodzeniem wykorzystuje się także w słuchawkach prysznicowych.

Innym sposobem na zaoszczędzenie wody są specjalnie skonstruowane baterie wyposażone w przycisk – eko. Są już do nabycia krany, które regulują strumień wody na przykład stawiając opór podczas podnoszenia uchwytu kranu do góry.

Powszechnym zjawiskiem związanym z kranami tradycyjnymi jest spuszczanie wody zimnej po to, by doczekać się cieplejszej. Tu świetnym wyjściem mogą być baterie termostatyczne, które (po odczekaniu) wypuszczą wodę o zaprogramowanej przez użytkownika temperaturze.

Oszczędzanie na urządzeniach łazienkowych

Tu oczywiście do wykorzystania są propozycje opisane wyżej. Jednak ekologiczny aspekt łazienek nie sprowadza się wyłącznie do oszczędzania wody. Coraz bardziej popularne są na przyklad miski sedesowe pozbawione wewnętrznego kołnierza co nie tylko zapobiega gnieżdżeniu się brudu, ale sprzyja zmniejszonemu zużyciu toksycznych chemikaliów. To samo może dotyczyć pisuarów i bidetów.

Posiadając pisuar w łazience możemy również zaoszczędzić wodę wykorzystując elektronikę, na przyklad fotokomórkę, która powstrzymuje szybko strumień wody tuż po odejściu korzystającego z urządzenia.

Warto zainwestować w rzeczy droższe

Baterie łazienkowe z nowoczesnymi rozwiązaniami bardzo szybko zwracają użytkownikowi wcześniej poniesione koszty. Warto zatem zainwestować w baterie bezdotykowe, z pilotem lub elektronicznymi blokadami.

Przy okazji nie zapominajmy o używaniu ekologicznych środków do konserwacji łazienki i higieny osobistej, na przykład ekologicznego mydła lub szamponu.

Więcej porad na http://hobbydom.pl/

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting