Twardy czy miękki – jaki materac wybrać?

materace

Miękkość materaca jest jednym z jego najistotniejszych parametrów. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac, niedopasowany odpowiednio do parametrów ciała i zdrowia użytkownika mogą wpłynąć niekorzystnie na jakość snu. Najistotniejszy jest odpowiedni dobór twardości i sprężystości materaca do naszych indywidualnych potrzeb i warunków. Poniżej kilka przydatnych informacji, które pozwolą dokonać skutecznego wyboru

Miękkość materaca jest jednym z jego najistotniejszych parametrów. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac, niedopasowany odpowiednio do parametrów ciała i zdrowia użytkownika mogą wpłynąć niekorzystnie na jakość snu. Najistotniejszy jest odpowiedni dobór twardości i sprężystości materaca do naszych indywidualnych potrzeb i warunków. Poniżej kilka przydatnych informacji, które pozwolą dokonać skutecznego wyboru.

Twardość dopasowana indywidualnie

Twardość materaca dobiera się indywidualnie do kilku parametrów:

  • masa ciała użytkownika – w teorii przyjmuje się, że osoby szczuplejsze będą czuły się bardziej komfortowo na bardziej miękkim materacu, natomiast osoby o większej wadze – na twardszym; większość producentów stosuje specjalną skalę H2-H4, przypisaną odpowiednio wadze;
  • stan zdrowia – kłopoty z krążeniem są przeciwwskazaniem do korzystania z twardego materaca, który może dodatkowo utrudniać funkcjonowanie układu krwionośnego, natomiast zbyt miękki materac może powodować problemy z oddychaniem czy bóle pleców po przebudzeniu;
  • wiek – dobór twardości jest szczególnie istotny w przypadku osób starszych, w takiej sytuacji materac należy dobrać do problemów zdrowotnych, aby zapewnić maksymalny komfort wypoczynku.

Strefy twardości

Strefy twardości wydzielają na całej długości materaca jej różne poziomy. Warto wybrać materac o jak najbardziej zróżnicowanych strefach twardości, które odpowiednio dopasowują się do każdej części ciała. Ich optymalną ilość warunkuje siedem stref podparcia: głowa, szyja, lędźwie, biodra, uda, łydki, oraz stopy.  Wbrew obiegowym opiniom, tego typu materac jest dwustronny, ponieważ strefa twardości głowy i stóp jest identyczna.

Materac twardy – jakie surowce?

Wśród surowców, które gwarantują wysoką twardość materiałów są m.in. lateks i kokos. Jakie są zalety materaców, wykonanych z tych tworzyw? Lateks charakteryzuje się długą żywotnością, przewiewnością, trwałością, a także odpornością na odkształcenia. Z kolei kokos utwardza materac i nadaje mu sprężystości. Warto dodać, że kokos, jako materiał naturalny, posiada właściwości antyalergiczne i antyseptyczne.

Prosty test

Każdy potencjalny materac możemy poddać łatwemu testowi twardości. Jeśli kładąc się na wznak i wsuwając rękę pod plecy w okolicach lędźwi, poczujemy nacisk, oznacza to, że materac stanowi odpowiednie podparcie dla naszego kręgosłupa. Zbyt duża przestrzeń między kręgosłupem a materacem oznacza, że jest zbyt twardy, natomiast, jeśli przestrzeni brak – zbyt miękki. Istotne jest także spokojne położenie się i posłuchanie swojego organizmu. Przebywanie na materacu kilka sekund niewiele powie nam o jego strefach podparcia i naszym komforcie.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: free Drupal themes | Thanks to hostgator coupon and cheap hosting